Miserend május 10-től

Dicsértessék az Úr Jézus Krisztus!

Egyházmegyénk Püspöke, főtisztelendő Palánki Ferenc atya rendelkezései:

A koronavírus-járvány hazánkba történt betörése után és a további fertőzés elkerülése érdekében meghozott korlátozások (vö. a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Körlevelei, 2020/II., 204/2020) részleges feloldásáról – összhangban a Kormány rendeletével (vö. 168/2020), a MKPK iránymutatásával és nagyszámú hívő kérésére – egyházmegyénkben a következő rendelkezéseket léptetem hatályba 2020. május 04-től.Nyomatékosan kérem a papság és a hívek részéről ezek betartását:

1. Gyermeki bizalommal és teljes reménységgel esedezzünk továbbra is az élő Istenhez egyéni és közösségi imáinkban a járvány megszűnéséért és minden érintettjéért, és híveinket is bátorítsuk erre.
2. Templomainkat tartsuk nyitva napközben, hogy a hívek egyénileg betérhessenek imádkozni és szentségimádásra. Kérem továbbra is a szenteltvíztartók használatának mellőzését. A szentmisék után a templom padjait, székeit, ajtókilincseket, korlátokat töröljék át fertőtlenítővel.
3. A beteg és idős híveinket kérjük arra, hogy önmaguk és mások védelmében még ne jöjjenek templomi közösségbe. Ők továbbra is az online közvetítéseken, vagy a médián keresztül kapcsolódjanak be a szentmisékbe, szertartásokba. Otthonuk legyen még templomuk.
4. Húsvét 4. hét hétfőjétől (május 04.)újra a hívő nép személyes részvételével ünnepelhetjük a szentmisét a következő iránymutatások betartása mellett, amelyek biztosítása érdekében vonjunk be alkalmas segítőket.
A gondjainkra bízottakért érzett felelősségtől vezérelve a szentmisék és szertartások egész idején minden résztvevő számára:
— kötelező a kijelölt, egymástól elkülönített ki- és bejáratot használni, ahol ez megoldható,de mindenképpen kerüljék el a csoportosulást;
— kötelező a templomban a szájat és orrot eltakaró eszközt (védőmaszk, sál, kendő) viselni (a miséző papot és a kántort kivéve);
— kötelező a templomba érkezéskor a kézfertőtlenítés, vagy a magával hozott, vagy a templom bejáratánál kihelyezett fertőtlenítőszer használatával;
— kötelező egymástól 1,5-2m távolságban úgy elhelyezkedni, hogy csak minden második padban vagy széksorban foglalhatnak helyet;az egy háztartásban élő családtagok ülhetnek egymás mellett.A személyek közötti távolság és a templom méretei meghatározzák a résztvevők maximális létszámát! – Ennek betartatásához szükség van segítőkre.
— A szentmiséken továbbra is el kell hagyni a békeköszöntést kézfogással.
— A nyelvre és a két szín alatti áldoztatás továbbra sem engedélyezett.
— A kézbe áldoztatás rendje: A miséző pap áldozása után és az áldoztatás megkezdése előtt végezzen kézfertőtlenítést, ugyanígy tegyen az áldoztatásban segítő akolitus is, áldoztatás után pedig ismét fertőtlenítsenek.
A hívek egymástól 1,5-2m távolságot megtartva és védőmaszkban járuljanak szentáldozáshoz úgy, hogy mindkét kezüket — amennyire hosszan csak lehet — nyújtsák előre (ugyanígy tegyen az áldoztató pap, ill. akolitus), néhány lépést tegyenek oldalra, igazítsák a szájmaszkot az álluk alá és így vegyék magukhoz az Oltáriszentséget, utána visszaigazított szájmaszkkal menjenek a helyükre.
— A perselyadományokat távozáskor helyezzék a kosarakba a kijáratnál, kerülve a csoportosulást.Hívjuk fel híveink figyelmét arra, hogy banki átutalással is eljuttathatják perselyadományukat vagy más célú támogatásukat.
5. Az Egyházi Törvénykönyv előírásai szerint az egyházmegyénk területére korábban megadott felmentést a vasárnapi szentmisén való részvétel kötelezettsége alól (vö. a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Körlevelei, 2020/II., 204/2020; CIC 87. k. 1. §., 1245. k.) továbbra is érvényben hagyom, főleg a magas járványkockázati korosztályba tartozó hívek védelmében.
6. Tekintettel a fennálló járványügyi helyzetre továbbra is érvényben hagyom az általános feloldozás megadásának lehetőségét (vö. a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Körlevelei, 2020/II., 204/2020; CIC 961–963. k.). A fülgyónásra vonatkozóan pedig kérem, hogy a hívek gyóntatása még ne történjen gyóntatószékben. A gyóntatószék helyett egy erre alkalmas, sok légköbméterű helyiséget használjunk a gyóntatáshoz, maszkban és kellő távolságot tartva.
7. Gyermekkeresztelés tartható a megkövetelt egészségügyi távolság és a szükséges higiénés előírások leggondosabb követésével.
8. Az elsőáldozás, bérmálkozás megtartását tervezzük a járvány megszűnése utáni időszakra.
9. Az esketésre is érvényesek a szentmisékre vonatkozó előírások.
10. A betegellátás és a rendkívüli áldoztatás tekintetében mindenben kövessük az állami járványügyi előírásokat.
11. A temetést egyszerű formában és röviden végezzük a sírnál, a ravatalozó mellőzésével.
12. Pappal vagy pap nélkül vezetett minden templomi közösségi imádságon (rózsafüzér, litánia és szentségimádás) részt vehetnek híveink a megkövetelt egészségügyi távolság és a szükséges higiénés előírások leggondosabb követésével.
13. Paptestvéreim bölcs megfontolására bízom a kis létszámú egyházközségi hitéleti összejövetelek megtartását,ugyanígy a szabadtéri szentmisék lehetőségét is, a megkövetelt egészségügyi távolság és a szükséges higiénés előírások leggondosabb követésével. Nagy létszámú zarándoklatokat, tömeges imatalálkozókat, körmeneteket még ne tartsunk.

Összesítve:
Május 10-én (vasárnap) szentmisék rendje:
8.00 – KABA
9.30 – NÁDUDVAR
11.00 – Püspökladány
16.00 – BÁRÁND

MÁJUS 10-én az ünnep liturgikus színe a fehér! Kérem, hogy öltözékükben ez a szín uralkodjon!

H-SZO – 7.30 (kápolna)
Javaslom esetleg családoknak, hogy előzetes egyeztetés alapján az adott napon, akár eltérő órában is mondok szívesen szentmisét (családmisét) az EGY HÁZTARTÁSBAN élőknek!

Resized_20190302_110934_941
inbound54311895642389312
20190915_114127
20190824_154632
20190613_145301
previous arrow
next arrow
Resized_20190302_110934_941
inbound54311895642389312
20190915_114127
20190824_154632
20190613_145301
previous arrow
next arrow

Zsolt atya

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük